piątek, 8 lipca 2011

Cybulino

Cybulino [niemiecka nazwa Zeblin lub Zebbelin], położone jest w gminie Bobolice.


By dojechać do Cybulina trzeba pokonać dystans 37 km, kierując się na początku trasą nr 11 na Bobolice. Następnie w Mostowie skręcamy w lewo kierując się na Drzewiany drogą nr 168, następnie zgodnie ze znakami skręcamy w prawo. Na terenie dawnych PGR’ów [powierzchnia 6 ha] znajduje się dwór klasyczny z początku XIX wieku, wybudowany prawdopodobnie na pozostałościach dworu z  XVIII wieku. Budynek podpiwniczony, wybudowany z kamienia i cegły, przykryty dachem dwuspadowym. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1050 m2. Cybulino do XVI wieku było lennem rodu Knuth, w XVII wieku właścicielami została rodzina von Kleist, cała posiadłość była w ich rękach aż do XVIII wieku. W Cybulinie urodził się 7 marca 1715 roku Ewald Christian von Kleist poeta i pruski oficer.
W 1830 majątek zostaje sprzedany rodzinie von Hellermann, która to wniosła obecny dwór. Ostatnimi właścicielami dworu była rodzina Grüdler. W 1945 cały majątek został obrabowany przez żołnierzy Armii Radzieckiej. Po wojnie mieścił się tu PGR.Obecnie cały teren jest wystawiony na sprzedaż. 
Na terenie znajduje się jeszcze park krajobrazowy z XIX wieku, kamienna obora, magazyn o konstrukcji ryglowej oraz kaplica grobowa rodu von Kleist za którą znakują się pozostałości cmentarza.

Kaplica zbudowana została na planie regularnego ośmioboku w stylu barokowym o konstrukcji szachulcowej z 1662 roku. Wnętrze jest jednoprzestrzenne z kryptą pod posadzką.
Od tyłu kaplicy do krypty prowadzą dwa tunele.Źródła:
Książka: Magiczne miejsca powiatu koszalińskiego, Koszalin 2010
Przewodnik: Pałace dwory i zamki w dorzeczu Parsęty
http://www.sprzedamdworekzachodniopomorskie.pl/index.html
http://de.wikipedia.org/

1 komentarz: