poniedziałek, 24 października 2011

Niebieski szlak pieszy na górze Chełmskiej

Niebieski szlak pieszy im. Porwanego Księcia ma długość ok 12,6 km. Nazwa szlaku wiąże się z porwaniem w 1475 roku księcia Bogusława X z zamku w Sianowie przez mieszkańców Koszalina w odwecie za obrabowanie kupców przez jego dworzan.


Od strony Koszalina szlak ma swój początek przy drodze nr 6 w kierunku Gdańska [ul. Gdańska].


Po 1,5 kilometrowym wejściu na szczyt Góry Chełmskiej, dochodzimy do wieży  widokowej. Na placu pielgrzymkowym na drzewie znajduje się drogowskaz ze szlakami na górze Chełmskiej, a w jego pobliżu plansza z mapą szlaków.


Podążamy dalej północno-wschodnim zboczem Góry Chełmskiej, dwukrotnie łącząc się z żółtym szlakiem.


Przechodzimy drogę Koszalin - Sianów i po przejściu strumyka Grodna skręcamy w lewo [szlak żółty biegnie dalej prosto leśną drogą].


Mijamy lizawki. Po pewnym czasie dochodzimy do stawów rybnych, mijając je z lewej strony.


Dalej wchodzimy na wzniesienie i idziemy wzdłuż głębokiego jaru - jest to najbardziej malownicza część szlaku.


      

      


      


Następnie podążamy leśnym traktem, który po ulewnych deszczach może być kłopotliwy do przejścia suchą nogą.
Mijamy polanę i lizawki.
Dochodzimy do drogi leśnej przez którą prowadzą także szlaki rowerowe [czarny, niebieski, żółty].Wychodzimy z lasu przy kamieniu ustawionym przez firmę budującą leśną drogę w 2004 roku.

Na wprost widzimy już zabudowania miejscowości Kłos, a po prawej stronie byłą fabrykę zapałek w Sianowie.

Reszta trasy nie dostarcza już żadnych wrażeń.Podążamy dalej chodnikiem, przechodzimy przez most na rzece Unieść i dochodzimy do końca szlaku przy byłej fabryce.Szlak łatwy do przejścia dobrze oznaczony - na rozwidleniach ścieżek i dróg brakuje może dwóch oznaczeń. Całą trasę można przejść w 2,5 godziny.
W 1985 roku szlak miał 29 kilometrów długości. Zaczynał się przy cmentarzu w Sianowie. Prowadził przez Koszalin, Skwierzynkę, Kleszcze, Osieki. Kończył się koło przystanku PKS w Łazach gdzie łączył się z czerwonym szlakiem Nadmorskim nr I.
Zdjęcia z 14 marca 2011 roku. Więcej zdjęć >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz