Wjeżdżając od strony Strachomina na niewielkim pagórku usytułowany jest neogotycki kościół filialny p.w. św. Andrzeja Boboli z 2 połowy XIX w. [wpisany do rejestru zabytków pod nr.: 1266 z 31.12.1998 r.].
Koło kościoła znajduje się kilka grobów oraz odstaw pod nagrobki. Na uwagę zasługują drzewa otaczające kościół.
Jadąc dalej w kierunku Dobrzycy po lewej stronie rozciąga się park i pałac neobarokowy z 2 połowy XIX w.
Na pałacu znajduje się herb rodziny von Blankenburg.
Do 1788 r. było to lenno rodu von Kamecke, potem własność proboszcza Wissama, a rodzina von Blankenburg była ostatnimi właścicielami. Po wojnie w pałacu mieściły się się biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego.
Obecnie z pałacu zostały tylko ściany - reszta jest rozebrana. W lewym skrzydle znajdują się belki podtrzymujące strop lub wylewkę piętra. Do całego terenu ociągnięty jest prąd i woda. Niestety nie zwróciłem uwagi na tablicę informacyjną która znajdowała się na ogrodzeniu.
Źródła: http://www.pascal.pl/
Szkoda, że ten pałac w taką ruinę się zamienił. Kiedyś tętnił życiem...
OdpowiedzUsuńpodoba mi sie ten blog a dzieki tobie dostałam 6 za prezentacje z historii na temat strzepowa
OdpowiedzUsuń@Anonimowy - proszę bardzo :)
OdpowiedzUsuńPrzed wojną mój Grandpartents von Blanckenburg mieszkał tutaj. Niefortunne, aby zobaczyć w jakim stanie jest w
OdpowiedzUsuńOglądając zdjęcia pałacu bardzo się wzruszyłem. Mam 60 lat. Ponad 50 lat temu byłem w Strzepowie. Byłem uczestnikiem kolonii letniej (w lipcu roku nie pamiętam). Kolonia miała swoją siedzibę w pałacu. W tamtym czasie mieściła się tu dyrekcja PGR-u.
OdpowiedzUsuńCzy pałac zostanie przywrócona? Moja mama urodziła się w tym domu.
OdpowiedzUsuńTen Paqłac to cale moje dzieciństwo . Przedewszystkim przedszkole do którego chodziłam. Przykro że nikt nie zamieścilł zdięc z okresu jego świetności.Kto z nas pamięta jeszcz witraże bitwy morskiej, sztukaterie na sufitach ciemną błazerie. oranżerje wysadzaną muszlami.Na górze mieszkali Kupiszowie,Jeziakowie napewno ktoś ma jakieś zdięcia.Nie pytam o konserwatora zabytków co zrobił i gdzie był żeby Pałac został w takim stanie. Mysza.
OdpowiedzUsuńja pamiętam te czasy i te i inne nazwiska , tylko kto myślał w tamtych czasach o zdjęciach i że to będzie tak zdewastowane
UsuńMoja mama w latach 1973- 74, jako młoda stażystka, mieszkała w tym pałacu. Ma zdjęcia z tamtych lat oraz zna te nazwiska, które wymienia Mysza.
OdpowiedzUsuńPozdrowienia.
Hi, could you share some of the pictures?
Usuńja łaziłem po tym pałacu 13 lat temu ....... miał dach ,dzwi okna piwkne kolumny ,klatke schodową ,sztukaterie dekoracje wewnątrz ,jezu co to sie z tym naszym zasranym narodem porobiło........ tylko kraść umiemy ,niszczyć ,mdemolować wstyd wstyd wstyd ..... pewnie mieszkańcy wsi spowodowali ze sie zawalił.....
OdpowiedzUsuńBył klient na dwuręczną cegłę na stajnię, którą wybudował kilkanaście kilometrów od Strzepowo, to ludzie rozbierali ściany. Była dobra cena na złom,to wyrywali tregry.Szkoda,że tak piękny budynek tak wygląda.
UsuńTo miejsce nazywa się Strippow. Mój dziadek był pastorem w kościele. Moja babcia została zamordowana w 1945 roku przez ukraińskich Strippow żołnierzy radzieckich. Przyzwyczajeni mają 6 dzieci w plebanii, który został przekształcony w budynek mieszkalny.
OdpowiedzUsuńCzytalam wspomnienia przyjaciolki twojej babci, opowiadala o tym wydarzeniu. Straszna historia. Czy jestescie w posiadaniu jakis zdjec miescowosci Strzepowo, Skoczow, Strachomino lub Rusowo, zdjec mieszkancow lub wspomnień i ciekawych historii?
UsuńByłem niedawno w tych ruinach. Prowadzono jakieś prace rekonstrukcyjne, wylane są częściowo w prawym skrzydle stropy piwnic i wieniec oraz tynki między oknami. Podobno ktoś z byłych właścicieli przystąpił do tych prac, pozyskując pieniądze z Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego (jest tablica).
OdpowiedzUsuńWitam, mam pytanie czy posiada ktoś może jakieś baaaardzo stare zdjęcia Strzepowa? Tworzona jest teraz ;prezentacja; o historii wsi i szukamy starych zdjęć. Proszę o odpowiedź
OdpowiedzUsuńByłem w latach 50 na kolonii w tym budynku,wyglądał okazale .Kolonia była z ZA w Tarnowie.Piękny park przed pałacem.Obok funkcjonował pgr,kierowany przez grubego niemieckiego agronoma.
OdpowiedzUsuńCzy ktoś może wie gdzie znajduje się grób Józefa Lewandowskiego robotnika przymusowego powieszonego w czasie okupacji publicznie w Strzepowie za to miał z niemką dziecko
OdpowiedzUsuńPodobno moja babcia była z von Blanckenburgów, jeszcze na wiele lat przed wojną popełniła mezalians i została wydziedziczona, ciekawa jestem, czy ma coś wspólnego z tymi Blanckenburgami. Niestety została zamordowana w czasie wojny, nigdy jej nie poznałam.
OdpowiedzUsuń