czwartek, 28 kwietnia 2011

Dobrówko

Dobrowo – wieś sołecka w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Tychowo.

Dobrowo [niem. Groß Dubberow] i Dobrówko [niem. Klein Dubberow] były to dwie wsie i majątki, sąsiadujące ze sobą i rozdzielone nurtem rzeki Liśnicy.


Obie wsie były lennem rodu von Kleist, Dobrowo składało się z części A i B – część A była w XVII wieku własnością rodu von Münchow [powróciła do rodu von Kleist w roku 1706]. W roku 1810 obie miejscowości stały się własnością jednego przedstawiciela rodu von Kleist. Do końca II wojny światowej majątek ten był dziedziczony z ojca na syna. Po II WŚ w Dobrówku utworzono PGR.

Wjeżdżamy do Dobrowa. Skręcamy w lewo kierując się na Dobrówko – nasz cel podróży. Dobrówko leży na lewym brzegu rzeki Liśnicy. W Dobrówku przejeżdżamy dwa mosty. 


Pomiędzy nimi młyn wodny z 1909 roku, używany jeszcze w latach 70 dwudziestego wieku.  
Jadąc dalej, po lewej stronie, widzimy kościół ryglowy z XVIII/XIX wieku pw. św. Jana Kantego. Kościół znajduje się na obrzeżach parku. Jest to kościół jednonawowy z wierzą na planie kwadratu ze stożkowym dachem namiotowym. Kościół został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 416 15 marca 1965 roku.

Pałac i otaczający go park z połowy XIX wieku [o powierzchni 1,5 ha] oddzielony jest od drogi kamienno-ceglanym murem.


W głębi parku odnajdujemy neogotycki pałac wybudowany ok 1900 roku przez ród von Kleistów na starych XVI wiecznych fundamentach. Od 1964 roku do 2000 roku w pałacu mieściła się szkoła. Obecnie jest własnością prywatną. Pałac przeszedł dwa generalne remonty: pierwszy w 1965 roku, drugi w latach 1975-1977. Jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 415 z 15 marca 1965 roku.


Pałac posiada dwa balkony na piętrze od wejścia głównego oraz od strony parku. Nad balkonem od frontu pałacu widnieje herb rodziny von Kleist.
Po stronie północnej znajduje się parterowy taras na długości całej elewacji budynku. Pałac posiada trzy kondygnacje oraz piwnicę i strych. Od strony południowej znajduje się sześciokątna wieżyczka trójkondygnacyjna oraz czworokątna wieża pięciokondygnacyjna, zakończona stożkowym dachem namiotowym.Na obrzeżach Dobrówka w kierunku zakładu karnego Dobrowo, po prawej stronie drogi znajdują się resztki cmentarza niemieckiego. 2012 roku zmarł właściciel pałacu. Sąd nie znalazł spadkobierców właściciela mieszkającego w Kanadzie, więc pałac odziedziczyła gmina. Pałac został wyceniony na 250 tyś. zł.

źródła:
http://www.dobrowo.pl/
http://pl.wikipedia.org/

http://koszal.in/
Informator Turystyczny: Pałace, dwory i zamki w dorzeczu Parsęty, Autorzy: Andrzej i Marta Świrko

8 komentarzy:

 1. Dziś, po raz pierwszy przejeżdżałam przez tę wieś. Ponieważ zainteresowały mnie znajdujące się w niej budynki, chciałam dowiedzieć się coś o nich w Internecie. Dlatego dziękuję za możliwość obejrzenia udanych zdjęć z Dobrówka i opisów do nich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie. Bardzo ładny pałacyk, czy wiadomo kto jest właścicielem i jakiś kontakt. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety , cały czas niszczeje . Gmina nie może znaleźć chętnego do kupna . Przyczyną moze być sąsiedztwo chlewni .A szkoda bo jest piękny . Pewnie podzieli los wielu zabytków ,,czeciej erpe '' .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro u nas świnie (i nie tylko) ważniejsze od ludzi, to dla czego nie miałyby być ważniejsze od zbyutku ?

   Usuń
 4. Pałac nie może znaleźć właściciela bo jest zadłużony łapę położył już komornik!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kościół był kiedyś kaplicą grobową rodu von Kleist.

  OdpowiedzUsuń