piątek, 18 czerwca 2010

Koszalin - Cmentarz Ewangelicki na osiedlu Jamno-Łabusz

Cmentarz ewangelicki ulokowany poza układem owalnicowym po wschodniej stronie drogi do Łabusza [ obecnie część miasta Koszalina] w kształcie regularnego prostokąta, obsadzony lipami i bukami w formie kępy zieleni wysokiej, z pojedynczymi nagrobkami z 1 połowy XX wieku [na podstawie: http://www.marmagi.cad.pl/]. Znajdują się na nim także dwa nagrobki polskie z 1951 i 1956 roku. 
Cmentarz na wiosnę został posprzątany przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne [wykonali kawał dobrej roboty - rok wcześniej było widać może kilka nagrobków]. Mam nadzieję że miasto Koszalin zadba o ten kawałek historii i nie postawi tam przypadkiem lapidarium lub nie przeniesie nagrobków do lapidarium na Cmentarzu komunalnym. Cmentarz w obecnym kształcie i formie mógłby dalej tak wyglądać zachowując swój szczególny klimat przy odrobinie wysiłku.


      

      

      
2 komentarze:

  1. Szkoda, że to miejsce jest tak zapuszczone i podniszczone. To przecież element historii tej ziemi i jej mieszkańców, których my jesteśmy następcami (abstrahując od narodowości i religii).

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkam niedaleko tego miejsca i też mam nadzieję, że zostanie ono uszanowane i "odkutrzone". Z tego co mi wiadomo, obok ma powstać park, więc jest nadzieja.

    OdpowiedzUsuń