poniedziałek, 21 czerwca 2010

Koszalin, Neogotycki Kościół Św. Józefa

Ks. Franz Schmidt z Brzegu został w  3 kwietnia 1865 duszpasterzem w Koszalinie. W 1867 roku zakupił on dwa budynki, które wyburzył i uzyskał w ten sposób plac pod budowę kościoła. Z pomocą w budowaniu świątyni pospieszył kardynał Jerzy Haulik z Zagrzebia i biskup węgierski. Chciano też zwrócić się o pomoc do kard. Ledóchowskiego z Gniezna, lecz ówczesny biskup wrocławski - przełożony księdza Schmidt'a zabronił mu tego. Kamień węgielny pod budowę kościoła św. Józefa położono 10 kwietnia 1869 roku, a poświęcenie świątyni nastąpiło 20 października 1870 roku przez ks. Roberta Herzoga - delegata biskupa wrocławskiego Henryka Főrstera. Samodzielna parafia św. Józefa w Koszalinie została utworzona 8 października 1892 roku. Przez długie lata proboszczem parafii był ks. Karol Schier (ur. 1 lutego 1883 r. w Królewskiej Hucie) mianowany proboszczem w Koszalinie 30 października 1921 roku. W 1938 roku obowiązki prowadzenia parafii pełnił ten sam proboszcz. Parafia liczyła wówczas 900 wiernych. Obecny kościół jest neogotycki, murowany z czerwonej cegły, jednonawowy, na rzucie prostokąta, oszkarpowany, z niewielkim trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wieża nad nawą konstrukcji stalowej, ażurowa, z dzwonem. Dach nad nawą dwuspadowy, nad prezbiterium pięciopołaciowy, kryty dachówką. Ostatnio wykonane prace: pokrycie dachu kościoła nową dachówką i całościowe odnowienie wnętrza. We wnętrzu zabytkowe, neogotyckie wyposażenie, m.in. czternaście obrazów Drogi Krzyżowej z roku 1886. W prezbiterium zachowały się neogotyckie witraże. Do końca II wojny światowej był jedynym kościołem katolickim w Koszalinie. Po wykonaniu remontu 24 stycznia 1999 roku Biskup Ordynariusz Marian Gołębiewski na zaproszenie Proboszcza Ks. Prałata Tadeusza Piaseckiego poświęcił odnowioną świątynię. Kościół św. Józefa Oblubieńca jest kościołem pomocniczym parafii katedralnej. Kościół znajduje się na Staromiejskiej trasie Turystycznej Koszalina [link do mapy] przy ul. Bpa Czesława Domina 10. Wpisany do rejestru zabytków pod nr 1262 dn. 31.12.1998 r.


źródła:
http://www.katedra.koszalin.pl/
http://www.koszalin.pl/

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawie opracowany zabytek, zarówno opisowo jak i fotograficznie. Warto uzupełnić ciekawy opis o dwie informacje. Królewska Huta (Koenigshutte) to dzisiejszy Chorzów. Ciekawostka, o której wcześniej nie słyszałem, jest niechęć okazana arcybiskupowi Ledóchowskiemu (wtedy jeszcze nie mógł być kardynałem) z Gniezna (a wiec prymasowi, a raczej interrexowi Polski) w sprawie jego ewentualnej pomocy w budowie kościoła w Koszalinie. Władze pruskie były od początku wrogo usposobione do abp. Mieczysława Ledóchowskiego, pochodzącego ze znanej patriotycznej rodziny polskiej. W 1874 roku został uwięziony za to, że przeciwstawiał się wynaradawianiu Polaków (tzw. Kulturkampf) i osadzony w więzieniu w Ostrowie Wielkopolskim. Tam właśnie otrzymał kapelusz kardynalski przyznany przez papieża, co oznaczało konieczność natychmiastowego zwolnienia go z więzienia (kardynał był traktowany jako członek rodziny królewskiej).

  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 2. Krzysztofie dziękuję bardzo za uzupełnienie opisu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa stronka z opisem historycznym kościoła św. Józefa i ciekawymi zdjęciami jego wnętrza i szczegółami architektury. Pozwolę sobie dodać link do własnego wiersza o patronie tego kościoła, św. Józefie

  http://poezja120.pl.tl/%26%23346%3BW-.---J%D3ZEF.htm

  OdpowiedzUsuń